Fern Leaves

SELECTED WORK

DONLON DANCE COLLECTIVE

The Robbers /2020

Choreography and concept by Marguerite Donlon

Music by Michio Woirgardt

Commisioned by Theater für Niedersachsen (TfN)

with Marioenrico D'Angelo, Péter Copek, Ruan Martins, Annick Schadeck and  Stefane Meseguer Alves

DONLON DANCE COLLECTIVE

Ruff Celts 2020 

Choreography and concept by Marguerite Donlon

 

with Jemima Rose Dean, Eoin Mac Donncha, Ciro Iorio, Ruan

Martins, Dario Rigaglia, Annick Schadeck, Ambre Twardowski,

Riccardo de Nigris

GALA DES ETOILES 19'

Dare to see / 2019 

Creation by Marguerite Donlon

 

Premiered at Le Grand Théâtre du Luxembourg @ Gala des étoiles 2019 

Supported by DanceXperience asbl., Fondation indépendence & Ministère de la Culture du Luxembourg

TANZPLATTFORM BERN

Pantera / 2019 

35 min solo presented at Tanzplattform Bern 2019

MASKENADA

 Kafka's Cave / 2019 

Performance / Theatre play based upon Kafkas`s novel

Der Bau directed by Marion Rothaar

With Max Thommes and André Jung

Scenography by Misch Feinen

Produced by Maskénada

SALON K 

2019 

 

Choreography and concept by Patrick King

With Jeanna Serikbayeva, Claudia Greco, Gaia Scodellara, Johan Silverhut, Patrick King, Phil, Kris Jobson

DEI BESCHTEN MANEIER AUS DER LANDSCHAFT ZE VERSCHWANNEN

2018 & 2019 

Theatre play by Guy Rewenig directed by Charles Muller

 

With Jean-Paul Maes, Nilton Martins, Christiane Rausch, Pitt Simon, Brigitte Urhausen
 

Set and costumes by Anouk Schiltz
 

Produced by Les Théâtres de la Ville de Luxembourg; Coproduction Cube 521 Marnach, Trifolion Echternach

DEUTSCHE OPER BERLIN

2019 

Eugene Onegin Conductor: Alexander Vedernikov, Director: Götz Friedrich- Choreographer: Stefano Giannetti. Soloist

La Rondine Conductor: John Fiore, Director: Rolando Villazón 

Choreography: Silke Sense. Soloist

CONTINUOUS FILE

2018

Created in collaboration with Michèle Tonteling, Teresa Lucia Forstreuter and musicians Timo Vollbrecht (Sax) and Keisuke Matsuno (Guitar)
Produced by Centre choréographique du Luxembourg (Trois C-L) and Fondation indépendence
Music and dance piece for two musicians and two dancers

ZEMMOURBALLET

 La brisure des vases 2017 - 2018

Choreography Nicolas Zemmour 

Produced by Ballet de Marseille and Le Grand Théâtre
du Luxembourg.

With Julien Ramade, Aurore Mattray, Emilie Gilbert, Annick Schadeck, Nicolas Zemmour. With Stefano Mormino

VEDANZA

 Undo / 2017-2018

Choreography Emmanuela Iacopini, Hannah Ma and Frey Faust
production by `Théâtre National du Luxembourg`, Tufa Trier and Centre
choréographique du Luxembourg (Trois C-L)

DEUTSCHE OPER BERLIN

Eugen Onegin / 2016 

Conductor: Alexander Vedernikov

Director: Götz Friedrich

Choreographer: Stefano Giannetti

 

Soloist

BLANCA LI

2015 - 2016 

Show with Blanca Li and Rossy de Palma with 6 dancers and musicians produced by Marcadé Events in South of France and Miami

PARTICLES

2016 

Solo created  in collaboration with Michèle Tonteling
With the support of the Ministère de la Culture in Luxembourg
Performances in `Trois -C -L` - centre de création chorégraphique du Luxembourg
and Cercle Cité in Luxembourg

GM BALLET

2013 - 2017

Choreography Giorgio Mancini

2013 - A Luna, live creation at Palazzo Strozzi in Florence

2014 - A Nima, Premiere in Théâtre de la ville d'Esch-sur-Alzette

 2017 - Fantasia, production by the Théâtre d'Esch-sur-Alzette

LIDO PARIS

Paris merveilles / 2015

Choreography Benoit Swan Pouffer

Show created by Franco Dragone

GALA DES ETOLIES 15'

Fragments / 2015 

Solo created from Patrick King for Gala des étoiles Luxembourg.

 Music by André Mergenthaler

D`STECK

2015 

Solo performance created and choreographed in collaboration with
Michèle Tonteling with the support of Centre de création chorégraphique du
Luxembourg (Trois-C-L) and with Service national de la Jeunesse.

FRIEDRICHSSTADTPALAST BERLIN

 The Wyld / 2014

Show concept by Thierry Mugler

LUXEMBOURG DANCE THEATRE

   Frauentanz / 2014 

Choreography Jean Guillaume Weis
Produced by le Grand Théâtre du Luxembourg and the Théâtre
d'Esch-sur-Alzette

BALLET PRELJOCAJ

Les nuits / 2013 

Choreography Angelin Preljocaj 

Performances in France and Kazakhstan

ZHUKOV DANCE THEATRE

Zhukov1.jpg

Product05 - Coin/c/dance 2012 

Choreography by Yuri Zhukov
Premiered at Z Space / San Francisco

TANZCOMPANY INNSBRUCK

2011- 2012 

Frida Kahlo by Enrique Gasa Valga

Bolero by Stefan Thoss

Beethoven lautlos by Enrique Gasa Valga

Sweet dreams by Enrique Gasa Valga

Das brennende Dorf by Angel Rodriguez

Shylock! Musical by Brigitte Fassbänder

BALLETS JAZZ DE MONTRÉAL

2010 - 2011

Rossini Cards by Mauro Bigonzetti

 Les Chambres de Jacques by Azure Barton

 Jack in a Box by Azure Barton

Performances in USA, Eastern and Western Canada, Chile, France, Italy, Luxembourg, United Kingdom, Israel,

DRESDEN SEMPEROPER BALLET

2008 - 2010 

La Bayadère by Marius Petipa and Aaron S. Watkin

The Taming of the shrew by John Cranko

Swanlake by Marius Petipa and Aaron S.Watkin

Rubies by George Balanchine

Nutcracker by John Neumeier

Sleeping beauty by Aaron S. Watkin after Marius Petipa

TIMELINE

2006 

Choreography Anu Sistonen

Premiered in Théâtre d`Esch-sur-Alzette

With Jonna Aaltonen, Alexandra Campbell, Anu Sistonen and Annick Schadeck

IMG_5223 copy.jpg

COMMERCIAL WORK / 2013 -

Various projects for commercial events with choreographers:

Benoit Swan Pouffer

Blanca Li

Dancing Bear Productions

Cathy Ematchoua

Olivier Casamayou and Carine Charaire - 

(I could never be a dancer)

Anna Kolesarova

Lia Kemendi

Stefano Spinelli

Follow

©2018 by back and forth. Proudly created with Wix.com